ילינק וייס ושות - משרד עורכי דין

רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים

בשנים האחרונות תפסו הניתוחים הפלסטיים מקום של כבוד בקרב כלל הטיפולים הרפואיים האלקטיביים שנועדו לשפר את המראה, ההרגשה ואיכות החיים.

לא אחת נקבע בפסיקה כי בטיפולים וניתוחים אלקטיביים, המבוצעים לצרכים אסתטיים ו/או לשיפור איכות החיים - להבדיל מניתוחים להצלת חיים - חובת הגילוי המוטלת על רופא המטפל הינה רחבה ביותר. במיוחד הושם דגש על חובת הגילוי כאשר הרופאים המטפלים או המכונים הרפואיים מפרסמים עצמם בציבור וקוראים לציבור להגיע ולבצע את הטיפול הרפואי.

התחום של ניתוחים וטיפולים אסתטיים הינו תחום פרוץ יחסית בישראל ושאינו מפוקח כראוי. לאחרונה הוגשו תביעות רבות כנגד מכונים ומרכזי אסתטיקה שונים העושים שימוש בחומצות הילרוניות ואף בסיליקון לצורך מילוי ושיפור מראה הקמטים וזאת מבלי ליידע את קהל לקוחותיהם על הסיכונים הרבים הטמונים בחומרים הללו ועל הנזקים החמורים העלולים להתרחש, שחלקם בלתי הפיכים.

תופעה חמורה אף יותר היא שרופאים שאינם מומחים ברפואה אסתטית עוברים קורס או סדנא קצרה ולאחריה מתחילים להזריק חומרים לרקמת העור ללא כל הכשרה נוספת או פיקוח. אין זה נדיר בימינו שרופא שהתמחה באורתופדיה או ברפואה כללית ישלים הכנסה באופן פרטי תוך שהוא מציג עצמו כמומחה ברפואה אסתטית.

פרשת "האחים המנתחים" בה נחשף כי מנתח פלסטי מוכר ומוביל בתחומו הציג בפני מטופליו מצג שווא ולפיו הוא עצמו יהיה הרופא המנתח כשבפועל נותח המטופל ע"י רופא אחר או ע"י אח שאינו מוסמך לבצע את הניתוח זכורה וודאי לכולנו והיא נדונה בימים אלה בבית המשפט.

לכן, בעת פניה לקבלת כל טיפול אלקטיבי, ובמיוחד כזה שכל מטרתו שיפור המראה מבחינה אסתטית-קוסמטית וודאו שאתם יודעים מי הרופא שינתח בפועל ומהם הסיכונים האפשריים ושכל הסיכונים מוזכרים ומפורטים בטופס ההסכמה עליו תחתמו לפני ביצוע ההליך.