ילינק וייס ושות - משרד עורכי דין

ספינה ביפידה

ספינה ביפידה (שדרה שסועה/ עמוד שדרה מפוצל) הינו מום שנוצר אצל העובר במהלך החודש הראשון להריון.

 

לאורכו של עמוד השדרה עוברת תעלה המכילה את חוט השדרה, אשר מורכב מרקמות תאי עצב רבים. במקרה של שדרה שסועה, נוצר פגם בהתפתחות עמוד השדרה והוא אינו נסגר כראוי. במצב זה יכולות להתפתח בעיות שונות בחומרתן, בהתאם למידת ולגובה הפגם; כך, ככל שהפגיעה נמצאת בחוליות גבוהות יותר - הפגיעה העצבית תהיה קשה יותר.

 

למעשה קיימות שתי דרגות של מום זה:

שדרה שסועה נסתרת - spina bifida occulta- המקרה הפשוט של ספינה ביפידה - מצב בו החוליות אינן משלימות את סגירתן והפתח שנוצר עקב כך מצופה בעור ולרוב אינו נראה כלפי חוץ. במקרה זה חוט השדרה אינו חורג מעמוד השדרה.
על פי רוב, מצב זה אינו גורם לסימפטומים ואינו מצריך טיפול. באם קיימים סימפטומים הם יכולים לבוא לידי ביטוי בהפרעות בשלפוחית השתן, הפרעות במעיים או עקמת.
שדרה שסועה עם בליטה של חוט השדרה – myelomeningocele- המקרה החמור והנפוץ ביותר של ספינה ביפידה. במצב זה מספר חוליות בעמוד השדרה נותרו פתוחות והקרומים שעוטפים את חוט השדרה פורצים מבעדן, כך שקיימת יציאה חיצונית אחורית של מרכיבים עצביים של חוט השדרה עטופים בקרומים, היוצרים בליטה על גב התינוק. במקרה זה, ברוב-רובם של המקרים קיים שיתוק מסויים וחוסר תחושה באיברים שמתחת לחוליות הפגועות.
בנוסף, ישנו מצב נדיר ביותר, אך לרוב בעל תוצאות קלות של שדרה שסועה עם בליטה של קרומי המוח שמקיפים את חוט השדרה – meningocele במצב זה, מערכת העצבים לא נפגעת, אולם ניתן לפתח הפרעות בתפקוד השתן והמעיים. ניתן להסיר את הקרומים בהליך ניתוחי ולרוב לא יהיה צורך בטיפול נוסף.

ברוב המקרים ניתן לבצע ניתוח לתיקון השדרה השסועה במהלך 48 השעות שלאחר הלידה, ע"י החזרת חוט השדרה והקרומים העוטפים אותו אל מקומם בתעלה. אולם, יתכן וכבר נגרם ליילוד נזק בלתי הפיך במערכת העצבים. לעיתים, אף ניתן לבצע הליך ניתוחי כבר במהלך ההריון במטרה לתקן את השסע ולמזער נזקים.
הלוקים במום זה זקוקים למעקב רפואי וטיפול שיקומי, בהתאם לחומרת הפגם, במשך כל חייהם - הן מבחינה גופנית והן מבחינה נפשית.
הגורמים העיקריים לפגיעה זו הנם מחסור בחומצה פולית ובוויטמין B12 אצל האם לפני ובמהלך השבועות הראשונים להריון (לכן, מומלץ ליטול תוספים אלו כשלושה חודשים בטרם הכניסה להריון). בדומה, סכרת אצל האם ונטילת תרופות אפילפטיות ע"י האם במהלך ההריון יכולות להגביר סיכון לתופעה זו.
מום זה ניתן לאבחון כבר במהלך חודשי ההריון הראשונים על ידי ביצוע בדיקות שגרתיות, ובעיקר בדיקת חלבון עוברי וסקירת מערכות מוקדמת.
לכן, אי אבחון או אבחון שגוי מעידים על קיומה של רשלנות רפואית במהלך מעקב ההריון.
רשלנות רפואית זו מונעת למעשה מההורים את ההחלטה האם ברצונם להפסיק את ההריון באופן יזום בשלבי הריון מוקדמים. בנוסף, אי אבחון מונע את תכנון הליך הניתוח והטיפול המיידי בפגמים.
משרדנו מתמחה בטיפול בתביעות של הורים וילדים אשר נולדו עם פגם זה כתוצאה מרשלנות רפואית של אי אבחון/ אבחון שגוי במהלך ההריון.